Nartsissistile piiride seadmine on täiesti tulemusetu tegevus. Mida ta teeb, kui Sa proovid talle piirid seada? Kui ta on eksinud siis ta isegi ei tunnista, et oleks midagi valesti teinud. Ta vaidleb sinuga, toob vabandusi, õigustusi. Ta muudab kõik Sinu süüks. Lühidalt öeldes teeb ta kõike muud, kui kuulab Sind.

Selleks, et olla nartsissisti vaimse vägivalla vastu kuulikindel, muuda enda "vana mina" uurin:

1. Tea kes sa oled

Väärtusta ennast! Tea, et Sinu väärtuste hulka ei kuulu lugupidamatu käitumine, valetamine ning pidevatekokkulepete lõhkumine.

Sinu suurimaks poweriks on enesekindlus, mis annab Sulle Sinu kindluse, millest nartsissist läbi ei pääse ja Sind emotsionaalselt ei kõiguta.

Enesekindlus väljendub eneseteadlikkuses - Sa tead, mis on Sinu tõde, väärtushinnangud ja moraal ning seisad nende eest.

2. Sea piirid

Kuidas seada piire, kui nartsissist ei kuula Sind? Sinu seatud piirid on vaid siis nartsissistile arusaadavad, kui need on kehtestatud hirmuvabalt. Ainukene viis on eemalduda/lahkuda kui Sinuga on jälle käitutud lubamatult. Nartsissistiga suhtlemine käib läbi emotsioonivaba konkreetse strateegilise tehnika ei selgita, ei arutle, ei vaidle, ei kaitse, ei ründa. Piirid tulevad enesemääratlemisest ja teadlikkusest, kes Sa oled ja mis on Sinu väärtused.

3. Õpi ütlema "ei“

Ei on uskumatult suure tähendusega lühike sõna, mis määrab Su elu. Sellega saad Sa eristada olulise ebaolulisest. Mitte vajalik lükatakse ära ja enda väärtustega kooskõlas olev hoitakse alles.

Kui "ei" on väljendatud hirmuvabalt ja enesekindlusega, siis Sa oled nartsissisti kuulikindel ja võid kindel olla, et teda Sa ei ahvatle.

4. Ole nartsissistist alati kolm sammu ees

Sa tead juba ammu, et Sa ei saa teda uskuda ega usaldada siis ära tee seda enam. Ta ei hakka kunagi empaatiliselt ega siiralt Sinusse suhtuma ega Sinu vajadustega arvestama. Kahtle kõikides tema kavatsustes- need näivad esmapilgul nii siirad aga lõpuks oled Sina see, kes on kurb, solvunud, üksi, pettunud- pahane enda peale, et miks Sa jälle lasid ennast ära kasutada?

Märka nartsissisti "punaseid lippe" ning õpi nendele reageerida, et Sa enam ei kannataks ega ära kasutatuna ei tunneks.

5. Usalda enda sisetunnet

Kui Sa tunned, et midagi on valesti või juba kahtled milleski ,siis usalda enda sisetunnet. Sul on õigus! Sinu sisetunne ei valeta. Õpi ennast usaldama ja jäta kõik kahtlused minevikku, kuhu kuuluvad ka nartsissistlikud käitumisviisid Sinu suhtes.

Sisetunne on indikaatoriks, mis on õige ja mis on vale, mis kuulub Su ellu, mis mitte.

6. Võta aega, et õppida inimest päriselt tundma

Maailm on täis väga erinevaid inimesi. Enne kui lased kellegi endale lähedale ning usaldad teda, õpi inimest tundma, et teaksid milline ta päriselt on. Usaldus ei teki lihtsalt esimese kirega, see tekib välja teenimisega. Inimene kes päriselt hoolib, ei mängi Sinu tunnetega ega manipuleeri Sinuga.

7. Ära aktsepteeri inimesi oma ellu hetke emotsiooni ajel

Nartsissistid oskavad kanda erinevaid rolle ja lugeda Su vajadused hetkega. Seejärel valivad nad vastava käitumise, et Sulle meeldida ning Sinu poolehoid võita. See tundub nii ahvatlev ja atraktiivne käitumine, mida soovid rohkem ja rohkem oma ellu. Kui sellel hetkel annad oma südame, keha ja usalduse ilma inimest pikemalt tundmata, oled nartsissisti lõksu langemise ohvri rollis.

Enne, kui annad endast kõik, anna inimesele aega ennast tõestada, Sinu nimel vaeva näha ja Su usaldus võita. Tuleta meelde enda väärtused ja käitu nende väärtustele vastavalt.

8. Ela enda elu

Kuhu läheb Su fookus, läheb ka Su energia. Suuna see enda unistustesse, sihtidesse, olulistesse suhetesse, enda tervisele - kõigele, mis teeb Sind õnnelikuks ja paneb tundma, et elad endale.

Mis teeb Sind õnnelikuks? Kõik, milles tunned ennast kergelt ja tunned, et oled õigel teel.

Õnn peitub iseenda tehtud valikutes, vabaduses ja selle kõige nautimises.

Määra iseenda olevik ja tulevik - ole iseenda õnne looja.

Ole Sina see, kes teab enda väärtust, ole nartsissisti jaoks kuulikindel!

Autor: Grete Kald

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid