Tahe, julgus ja südikus

Kui oled üks neist, kes on ärevuse või depressiooniga hädas, siis on sulle võib-olla öeldud, et su ajukeemia on tasakaalust väljas või on su halb enesetunne põhjustatud kehvadest geenidest ja sa ei saa siin ise midagi ette võtta. Ma ei taha arstidega vaielda, aga ma küsin sinult: kas sa tahad, et ärevus või depressioon juhib ka edaspidi su elu?

Kuulen siin mõndagi inimest ütlemas: "See on haigus. Ma ei usu, et saan siin ise midagi teha." Võib-olla on arst sulle seda korranud, võib-olla on ravimireklaamid nii mõjunud, ehk oled lihtsalt aastaid või aastakümneid harjunud sel moel mõtlema. Muidugi on võimalik ka see variant, et oled pingutanud ja püüdnud probleemi lahendada, aga pole soovitud tervenemiseni jõudnud.

Igal inimese sees on üks ääretult võimas tööriist - tahe. Tahet kasutades saame oma seniseid mõtteid ja käitumisharjumusi muuta, teadlaste sõnutsi saame muuta isegi oma aju ja geene! Jah, vanast endast lahtilaskmine ja uue loomine pole alati lihtne, eriti, kui oled kaua aega uskunud, et sina ei saa hakkama, et sul ei ole õigus või et sa pole midagi head väärt. Aga nüüd küsi endalt, millist elu sa tahad elada, kuidas soovid end tunda. Kui sa ei taha enam olla ärevuse, depressiooni, kehva meeleolu, madala enesehinnangu või haiget tegevate suhete ohver, otsi abi ja asu oma elu muutma! Sul tuleb enesepettus lõpetada, endale ausalt otsa vaadata ja tõde tunnistada. Tean omast käest, et see võib olla väga valus, aga ma ei näe siin teist võimalust. Enesesse vaatamine ja uue Mina ülesehitamine nõuab julgust ja südikust. Otsusta aina uuesti ja uuesti oma elu paremaks muuta!

Asu teele!

Kipume nii isiklikus elus kui ühiskonnana ootama muutustega seni, kuni olukord muutub juba väga ebamugavaks või lausa talumatuks. Ma arvan, et ei pea nii kaua ootama. "Me võime õppida ja muutuda valu ja kannatuse seisundis või siis areneda rõõmu ja inspireerituse seisundis," märgib üks minu lemmikautoreid Joe Dispenza ("Kuidas vabaneda harjumusest jääda iseendaks"). Olen mõlemat varianti omal nahal proovinud. Teine variant on parem, usu mind! Muidugi toob seegi kaasa ebamugavustunde ja vajaduse senisest rutiinist lahti öelda (Dispenza ütleb, et oleme siin kui sõltlased, kes läbivad võõrutusravi), aga tulemus on seda pingutust väärt.

Esimese sammuna peatu ja heida valgust olemasolevale:

  • millistesse negatiivsetesse mõtetesse, ebarealistlikesse ootustesse või kahjulikesse harjumustesse oled takerdunud?
  • millest on aeg lahti lasta ja millele tuleks ruumi teha?
  • mille eest oma elus peaksid võtma rohkem vastutust (sest keegi teine ei saa seda sinu eest teha)?
  • millise võitluse peaksid lõpetama?
  • kas sind ümbritsevad inimesed ja olud toetavad sind?


Või kui oled valmis sügavamale endasse vaatama, siis küsi:

  • millised uskumused ei lase sul rahu ja rõõmu tunda?
  • millist minevikukoormat ikka veel endaga vead?
  • kes sa oled? millesse sa usud?
  • kuidas sa uue Minana mõtleksid, tunneksid, kõnniksid, hingaksid, elaksid?


Otsi abiline - psühholoog või psühhoterapeut, kes sind sellisena, nagu sa oled, aktsepteerib ning kellega tunned end turvaliselt ja hästi. Õnneliku elu poole viib tuhandeid erinevaid radu. Vali enda jaoks sobivaim ja asu nüüd kohe teele! Sellisest enese uurimisest ja loomisest võib kujuneda üks põnev, rõõmu toov ja kindlasti su elu oluliselt muutev teekond.

Armastus ja kaastunne toovad vabaduse

Kuid palun ole sel teekonnal enda vastu kaastundlik ja leebe! See, et asjad ei ole su elus parasjagu hästi, et sa ei tunne end õnneliku või rahulolevana, ei tee sinust läbikukkujat. See annab lihtsalt märku, et oled jõudnud oma eluga seisu, mis sind enam ei rahulda. Praegu on nii. Aga see ei pea nii jääma. "Parim, mida me teha saame, on olla koos endaga armastavalt ja kaastundlikult. Ja armastuses leiame vabaduse," kirjutab kaunilt Sheryl Paul raamatus "Ärevuse tarkus". Sisemine vabadus aitab sul inimesi ja elu usaldada ja armastada, aitab unistada ja muutuda. Vabadus avardab ja muudab hingamise kergemaks. Vabadus aitab julgelt järgida hinge kutset ja otsida elust rõõmu. See aitab sul elada tähendusrikast ja elusat elu ning seista kartmatult silmitsi elurännaku katsumustega.

Auto: Kadi Kütt

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid