Üleminekuiga algab umbes 47-52 eluaastatel ja kestab kokku lausa umbes kümme aastat. Mõnel kulgeb menopaus pea märkamatult ja väga kergelt, samal ajal kui teised kogevad suuri nii füüsilisi kui emotsionaalseid ja energeetilisi muutusi.

"Üleminek ehk menopaus tähendab naise jaoks, et suures pildis on pool elu elatud ja teine pool on ees. See on justkui väike surmahetk, kus "eelmine mina" sureb, et "uus mina" saaks sündida," selgitab Paškevicius. Põhjus, miks mõnel kulgeb menopaus raskelt, peitub emotsioonides, mida enne surma ikka tuntakse. Vaadatakse oma elatud elu üle, hinnatakse, kui teadlikult või mitteteadlikult see on elatud, mismoodi oled käitunud, unistusi täitnud, ihadele järgnenud või kui autentselt elanud... "Ma arvan, et see elule tagasi vaatamine ja selle, kui ausalt sa oled elanud, tajumine määrabki ära, kui kerge või raske üleminekuperiood on!"

Kui selles vahekoridoris olek kulgeb raskelt, siis soovitab Kristina vaadata seda kui märki, et saab veel sügavamale minna. "Uus võimalus on ju ees, ehk elada teine pool elust julgemana, puhtamana, teadlikumana ja lähemal iseendale," toob loodusterapeut Alkeemia podcasti saates välja.

Lohutuseks ütleb ta, et juba sõna "üleminekuiga" viitab, et tegemist on ajutise perioodiga. See saab igal juhul otsa - vana sina sureb ja uus sina sünnib. Küsimus on aga selles, mismoodi ennast sel perioodil toetada, hoida ja suunata? Kuidas leida lohutust, väge ja jõudu? Mismoodi analüüsida elatud elu, teha kokkuvõtteid ja panna paika järgmise elutsükli kvaliteet? "Sest naised ei jää mitte vanaks ja mõttetuks pärast menopausi, vaid sünnivad just uuesti! Küpsus, elukogemus, vabadus ja eneseteadlikus, hingestatus ja sügavus muutuvad väärtuslikuks igale pereliikmele. Teistele meele järgi olla püüdnud naisest sünnib enesekindel, armastav ja väärikas daam, kes on kui pere tugisammas," kirjeldab seksuaalnõustaja Kristina Paškevicius ning rõhutab, et ka kogu seksuaalsus ei kao kuhugi, vaid teiseneb. Teadlikult sellele lähenedes teiseneb see veelgi kirglikumaks, sügavamaks ja hingestatumaks valdkonnaks!

"Oluline on aga end mitte üksi jätta sel pikal perioodil. Suhelda teiste, endavanuste teadlike naistega. Jagada end, kuulata teiste mõtisklusi ja kogemusi, kasvada ja areneda pühendumise ning alistumisega," soovitab Paškevicius, kes korraldab üleminekueas naistele 3-päevaseid laagreid, peab sel teemal loenguid ja kirjutab artikleid.

Kuula ALKEEMIA PODCASTI 7. saatest, mismoodi toetada iseennast sel perioodil; kuidas olla toeks menopausi perioodis olevale lähedasele; ning kuidas nooremad naised saavad valmistuda menopausiks.

1x
00:00

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid