Fotograaf Olga Makina soovitab: "See raamat annab väga lihtsa ülevaate, kuidas ja miks meie keha toimib ja vananeb ning kuidas seda vältimatut protsessi võimalikult terve ja ilusana läbida. Minu jaoks süstematiseeris see raamat kõik mu keha tunded, mida olin terve elu aimanud ja tunnetanud, ja muutis minu elu palju tervislikumaks ja nauditavamaks. Soovitan soojalt, huvitav ja vajalik lugemine kõigile täiskasvanutele, nii naistele kui ka meestele."

Seedimise ja vananemise seos

Aastate jooksul tuhandeid patsiente uurides olen ma välja selgitanud neli peamist põhjust, miks võib nahk enneaegselt vananeda, kui soolestik on tasakaalust väljas, ja neile kõigile tuleb vastu hakata. Enne kui laskume detailidesse, pean osutama veel ühele asjale... Selles peatükis kavatsen ma rääkida igast seedeprobleemist eraldi. Kui see vaid oleks nii lihtne. Tegelikkuses on probleemid tavaliselt seotud üksteise ja samuti vananemise muude päästikutega - nagu põletik ja hormonaaltasakaalu puudumine. Kui sul on üks neist probleemidest, siis on sul vähemalt üks veel, või ootavad need nurga taga, kui sa nende peatamiseks midagi ette ei võta.

Et teha asja lihtsamaks, mõtle oma soolestikust nagu sümfooniaorkestrist. Kui kõik tegutsevad sünkroonis, siis tekib kaunis muusika. Aga kui üks orkestriliikmetest läheb rütmist välja, siis mängib ta mõnda aega edasi, kuid lõpuks mõjutab ka teisi muusikuid, kes kipuvad samuti rütmi kaotama. Lõpuks tekib kohutav lärm, mitte ilus muusika - kuni dirigent saab jälle asjad kontrolli alla. Sama juhtub ka soolestikuga. Näiteks kui sa ei seedi toitu korralikult, siis tekivad seedimise käigus kõrvalained, mis hävitavad soolestikubaktereid ja mõjutavad soolestiku limaskesta (põhjustades probleemi, mida nimetatakse lekkivaks soolestikuks ). Lekkiva soolestiku puhul imendub vähem toitaineid ja halbadel bakteritel on kergem sooleseina külge kinnituda. Nüüd hakatakse häid baktereid välja tõrjuma ja see põhjustab toitainete veel vähema imendumise ja edasisi käärimisprobleeme. See probleem suureneb jätkuvalt, kuni sina, dirigent, võtad taas kontrolli enda kätte...

Halb imendumine ja vilets seedimine vähendavad vitamiinide, mineraalainete, valkude ja antioksüdantide imendumist, mida su nahk vajab. Selle võimalikud tagajärjed on kollageeni ebapiisav uuenemine ja elastiinikihtide kõvenemine, mis viivad kortsude tekkimiseni; ägenenud põletik nahas, mis on seotud kiire vananemise, akne ja rosaatseaga; naha krobelisus, tumedad rõngad ja vähenenud vereringlus, mis mõjutavad naha sära ja tooni.

Isegi kui sa toitud parimal võimalikul viisil, kuidas sa tead, et sa toitaineid tegelikult omastad? Kõige lihtsam põhjus, miks soolestikuprobleemid su nahka mõjutada võivad, on see, et need võivad häirida toitainete omastamist. Iga mineraalaine ja vitamiin, mida me toiduga saame, mõjutab nahka mingil viisil - näiteks C- ja E-vitamiinid on hädavajalikud kollageeni moodustamiseks ja parandamiseks, tsink aga aitab võidelda akneprobleemiga. Mis siis juhtub, kui sa neid toitaineid ei saa? Need ei saa oma tööd teha ja sinu nahk hakkab selle all kannatama.

Vilets seedimine võib mõjutada ka valgu omastamist - ja valk on su naha, juuste ja küünte ehituskivid. Kui sa ei omasta valku, siis näed seda peeglist. Kui toitaine omastamine on nõrgenenud, siis võid küll süüa toiduaineid, mida teatakse kui ilusa naha loojaid, nagu marju, avokaadot või kalaõli, aga vaevalt et su organism ühtki nende eluliselt vajalikest vitamiinidest, mineraalainetest või rasvhapetest omastab.