Ka meil kasvab mitmeid taimi, mida seebina kasutada saab. Neist kõige tuntum vast seebilill, mille nimi juba ise ütleb, mida nad pakuvad lisaks silmailule. Lill kasvab paljudes vanades taluaedades, vahel ka n-ö. metsikult, mis viitab sellele, et ligidal juba kadunud talukoht.

Käisin minagi suvel oma seebilille ümber ning kasutasin lehti ja õisi, aga risoomide kallale ei raatsinud minna ega talvevarusid koguda. Milliseid pesemise võimalusi meie loodus veel pakub, on juba järgmine ja põnev teekond.

Kastanimunad kui bioloogiline pesuvahend

Oma talvevarudeks korjasin seekord kastanimune - bioloogiline pesuvahend, milles sisalduv aine saponiin toimib seebina, ja kasutamine on sarnane paljudele tuntud pesupähklitele. Kastani viljadest saab teha vedelseepi, millega sobib pesta juukseid ja ihu, lemmikloomi ja nõusid, saab kasutada ka nõudepesumasinas ning puhastada kuld- ja hõbeehteid.

Kastanite kasutamiseks on mitu võimalust:

Kasuta kohe tooreid. Purusta kastanid, kasutades selleks nuga, haamrit, riivi, blenderit jne. Pane purki 1 osa purustatud kastaneid, kalla peale 2 osa kuuma vett. Lase tõmmisel seista 10 minutit või järgmise päevani. Mida peenemaks kastanid uhmerdasid, seda vähem aega tarvis saponiini eraldumiseks. Vesi muutub kollaseks ja paksuks, purki loksutades tekib saponiinist vaht. Kasutamiseks kurna puru välja ja anna loodusele tagasi ehk siis need on komposteeritavad. Vedelikku kasuta nagu tavaliselt vedelat pesuainet. Ülejääki saad hoida külmkapis 5-6 päeva.

Talvevarudeks parim võimalus on kuivatamine. Kas ahjus, saunalaval, toidukuivatis vms. Säilita riidest kotis, klaaspurgis, plekkpurgis-päikesevalguse eest kaitstult ja kuivas kohas. Kasuta samamoodi, kui tooreid kastaneid.

Keeda kastanipuru 15-30 minutit. Kurna ja kasuta vedela pesuseebina. Võid puru keema panna ka väikeses riidest kotikeses. Keetes suurema koguse,on mugav keedus kuubikutena külmutada ja vajadusel kasutada.

Juuksepesu ja ihupesu

Valmista kastanitest tõmmis endale meelepärasel viisil. Juukseid on mugav pesta pesukausis. Loputa puhta veega, võid lisada loputusveele ka olenevalt aastaajast nõgeseid, kaselehti jne. Tõmmis ei vahuta nagu harjumuspäraselt keemiline šampoon seda teeb. Anna juustele ja peanahale aega uuega harjumiseks...

Pesupesemine

Sobib nii valge kui värvilise pesu pesemiseks, temperatuurivahemik 30-90°c, villa ja siidi pesuks ideaalne. Villased riided jäävad eriti pehmed ja kohevad. Pesuaine hakkab eralduma 30 kraadi juures, kastanitega pesemisel ei ole vaja kasutada pesuloputusvahendit.

Tõrksaid plekke nad välja ei pese, aga seda ei tee ka agressiivne keemiline pesupulber, ikka tuleb plekieemaldusvahend appi võtta. Parim plekieemaldaja on sapiseep. Sapiseebi aktiivseks toimeaineks on lisaks seebile veel härjasapp mis eemaldab vere, rasva, muru, marja, kohvi jne plekid. Ehk siis kõikvõimalikud orgaanilised plekid.

Sobib ka allergikutele ja beebi riietele, kuna kastaneid pole pritsitud pestitsiidide ega mürkainetega. Keegi kuskil ütles kunagi, et pesu lõhnab....nagu loodus. Jah, nii ongi. Kõige parema lõhna saad pesule muidugi õues ja päikesekäes kuivatades, kui see võimalus on.

Tõmmise valmistamine

Pehme ja keskmiselt kareda vee puhul 2 tl kuivatatud kastanipuru+klaasitäis vett, kareda vee puhul 3 tl kuivatatud kastanipuru+klaasitäis vett, võib lisada ka pisut soodat.

Kui kanget tõmmist valmistada, see oleneb mitmest tegurist - kui mustad on sinu riided, kas pesed sooja või külma veega, kui suured on sinu kastanitükid, vee karedusest jne. Nii et päris ühest retseptisoovitust on raske anda. Proovi ja katseta, nii leiad endale parima lahenduse.

Mustema pesu korral kasuta rohkem kastaneid,või lisa 2 spl pesusoodat või natuke rohkem söögisoodat, või kasuta pesemisel kõrgemat temperatuuri.

Kotikesega või sokiga pesumasinasse kastanipuru panemist ei julge soovitada. Ükskõik millist kotikest või sokki kasutan, ikkagi panevad tükikesed aegajalt masinasse plehku. Kuna kastanid on peale kuivatamist väikesed, siis pesumasinale parem, kui nad seal ei rända. Parem karta kui kahetseda.

PS. Kirjandusest olen leidnud veel huvitavaid kasutusvõimalusi, mida paraku proovinud ei ole:

  • kastanitõmmise lahusega pritsides saab lahti lehetäidest;
  • kastanitõmmist kasutatakse ka peatäide hävitamiseks;
  • sääsed ei ründa, kui kastanitõmmisega ihu ja riideid pesta;
  • psoriaasi ja ekseemi all kannatavate inimeste vaevused vähenevad või kaovad sootuks, kui riiete ja ihupesuks kasutada kastanitõmmist.

Autor: Maret Sikstus

Allikas: Taluelu OÜ