Ma usun, et kõik inimesed on tundnud seda jubedust, mida tekitab täiskõhuga magamaminek. Toidu seedimisele kulub tohutult energiat, keha tegeleb ainult seedimisega, mitte sellega, et nüüd on vaja magama jääda. Üleüldse, täiskõhutunne voodis - gaasid, mulksumine, paisumine jne - ei ole just kõige meeldivam asi enne une tulekut. Lisaks veel fakt, et kui toit on seeditud, annab see hoopis meile energiat juurde ja uinumine võib võtta veel pikemalt aega. Paljud küll räägivad, et täiskõht aitab neil just paremini uinuda ning see võibki nii olla, eriti siis, kui te pole kogu päeva jooksul süüa saanud ja nüüd lõpuks, kui see toit kõhtu ilmub, hakkab ka kehastress vähenema ja pinge kaduma. Aga! - Kui olete mõnda aega maganud, siis võib täskõht ja seedimisprotsess teid hoopis hakata korduvalt üles äratama, mis lõhub une struktuuri ning hommikul ärgates võite tunda väsimust.

Eksperdid ütlevad, et suurem õhtusöök tuleks ära süüa vähemalt 4 tundi enne voodisseminekut. Samas ei tohi me minna voodisse näljasena, seega on oluline süüa (hilis)õhtul kergemat toitu, mitte rasket ja rasvast.

Mis on need head toidud, mida võiks õhtul süüa? Ikka need, mis aitavad uinumisele kaasa. Melatoniini ehk meie unehormooni vallandumisele aitab kaasa heas koguses trüptofaan, see on aminohape, mida keha ise ei suuda sünteesida ja mis tulebki toidust. See aitab parandada und, lõõgastuda ja on hea meeleolu hoidja. Veel aitavad uinumisele kaasa mineraalid magneesium ja kaltsium. Toidud, mis aitavad und parandada

  • piimatooted (jogurt, juust)
  • kalkun
  • pähklid ja seemned
  • avokaado, banaan, kirsid
  • spinat, brokoli mais, riis, nisu
  • kala

NB! Õhtul soovitan juua sooja piima või mandlipiima. Samuti on head kõiksugused "vanaema" teed nagu kummel, naistepuna, pärnaõietee. Igasugused rohelised, mustad ja valged teed võiks menüüst välja jätta. Mulle tundub, et kõige rohkem juuakse piparmünditeed, aga sellega tuleb olla ettevaatlik - kui lasta sel tõmmata 30 sekundit, on see unele hea, kui lasta tõmmata üle selle, ei ole enam kasulik, sest tugev piparmünditee on pigem ergutava toimega. Liigne vedeliku tarbimine õhtul ei ole samuti hea, seega tuleks tee või piim ära juua 1-2 tundi enne magamaminemist.

Veel üks tähelepanek. Kroonilistel unetutel võib olla stressihormooni kortisooli ja adrenaliini tase öösel kõrgel ja see võib panna inimest öösel snäkkide järgi krabama. Selle tõttu võivad unetud ka keskmisest rohkem magusat tarbida, kaalule ja unele see aga hästi ei mõju. Sellepärast on oluline hoida vajadusel enda läheduses pigem eelpool mainitud toiduaineid kui võileibu või šokolaadi. Kõige parem on muidugi, kui endale öösel snäkkimise pisikut sisse ei harjutakski.

Autor: Kene Vernik

Allikas: Kene Vernik "Hea une teejuht", kirjastus Pilgrim

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid