1. Paavst armastab Argentina kultuuri, eriti tangot, näitlejanna Tita Merello filme ja tantsu nimega milonga.

2. Kui tulevane paavst juba vaimulikus seminaris õppis, armus ta nii kõvasti, et kaalus preestrikutsest loobumist ja abielu. Selline mõte aga olevat teda vaevanud kõigest nädala. Või siiski kauem? "Sellistest asjadest räägin ma oma pihiisaga," ütles paavst seda minevikuseika kommenteerides.

3. Sageli meenutatakse, et ta on esimene jesuiitide ordu ridadest tõusnud paavst, aga tema suhted orduga olid tegelikult kehvad. 1992. aastal palusid ordu juhid otse, et teisitimõtlejast preester jesuiitide juurde enam jalga ei tõstaks. Ta täitis seda palvet kuni paavstiks saamiseni.

4. Tema emakeel on itaalia keel, aga ta räägib vabalt ka hispaania ja ladina keelt. Lisaks saksa, prantsuse, inglise ja portugali keelele saab ta aru ka ukraina keelest.

5. Tema rinnus on alles vaid pool kopsudest. Teine pool opereeriti 21-aastaselt kopsupõletiku tõttu välja. Pärast seda pole ta tõsiselt haige olnud.

6. Ta oskab hinnata jalgpalli. Paavsti lemmikmeeskond on San Lorenzo de Almagro, mis mängib Argentina esiliigas.

7. Franciscus on 266. Rooma paavst ja 8. Vatikani riigipea.

8. Ta on sündinud 17. detsembril ja seega tähtkuju järgi Ambur. Mulluses jutluses hoiatas paavst, et kui inimesed loodavad Issanda asemel horoskoopidele ja ennustajatele, toob see ainult hukatust. Selline skeptilisus on Amburitele väga tüüpiline.

9. Ta on ainus jesuiidist paavst, ainust lõunapoolkeralt pärit paavst, ainus Ameerikas sündinud paavst ja esimene mitteeurooplasest paavst pärast 8. sajandil valitsenud süürlast Gregorius III-t.

10. Erinevalt oma eelkäijatest, iseloomustab ta paavstlust vähem pidulik lähenemine. Näiteks elab ta Apostlikus palees paiknevate paavsti eluruumide asemel Püha Marta majas, mida tavaliselt kasutatakse külalistemajana Vatikani ametiasjus külastavatele vaimulikele. Samuti eelistab ta kirevate ja uhkete ametirõivaste asemel kanda lihtsamaid, lastes näiteks oma paavstisõrmuse teha kulla asemel hõbedast, loobudes paavsti mozzetta kandmisest ja kandes hõbedast ametiristi traditsioonilise kuldristi asemel.

Allikas: Delfi.ee