"Me ei lõpeta mängimist mitte seepärast, et saame vanaks, vaid me saame vanaks, sest me lõpetame mängimise." Fantuzzi 2017 aasta lastelaagri peakasvataja

Kui minna mõne põlisrahva juurde Aafrikas või Lõuna-Ameerikas ja küsida: "Kas teie külas leidub inimest, kes ei laula, tantsi ega mängi trummi?", siis jäävad hõimlased nõutuks. Sellist inimest ei eksisteeri, sest tantsimine, laulmine ja mängimine just need loomulikud tegevused, mis hoiavad hinge noorena ja keha aktiivsena!

Lääne ühiskonnas on aga inimesed tihtipeale eraldunud, stressis ja valivad peamiselt meelelahutuse, kus nad istuvad toolil kontsertsaalis ja plaksutavad siis kui neile meeldib ja mühatavad siis kui ei meeldi. Heal juhul mõned käivad jõusallis keha virgastamas aga ka see pole ühistegevus, mis tekitab ühtsustunnet ja rõõmu koos tegemisest. Üldiselt on nii, et mida vanemaks inimene jääb, seda vähem ta midagi teeb aga tegelikult peaks olema vastupidi. Mida vanem sa oled, seda olulisem on hoida oma keha ja vaim värske läbi rõõmustamise, füüsilise kontakti, tantsimise, laulmise ja ka rütmimise.

Kas sa soovid veeta oma vanaduse muretsedes ja tablette süües või hoopis pingevabalt nautides, sest sinu ellusuhtumine on terve, mõistus avatud ja keha igapäevaselt liikumises?

Maailmarändurid Jane Kruus ja Tom Valsberg ongi loonud sellise täiskasvanute lastelaagri, kus saab jälle ühendust oma sisemise lapsega läbi mängimise, koeruste ja uute asjade katsetamise. Lapsed katsetavad uusi tegevusi ja uusi asju igapäevaselt, aga millal sina midagi sellist tegid, midagi uut ja huvitavat, mis ei pruugi sul isegi õnnestuda aga mis võib olla ometigi meeli ergastav, arendav, põnev ja äge? "Me garanteerime, et selle kolme päeva jooksul saad sa vähemalt aasta nooremaks", ütleb muiates lavaka lõpetanud näitleja ja muusik Jane Kruus.

On lugu, kus indiaanlane kohtas antropoloogi ja küsis: "Ma olen kuulnud, et teil on seal linnades väga populaarseks saanud stress. Me oleme ka väga huvitatud, mis see äge asi on, mida kõik nii väga harrastavad. Kuidas me seda proovida saaks?" Stess ja muretsemine on haigus, mis tuleb peamiselt sellest, et elu ja asju võetakse liiga tõsiselt. Jah, võib tööasju tõsiselt ajada ja suuri asju korda saata aga vahepeal peab vastukaaluks ka lõdvestuma, mängima, kallistama ja mõistma, et pole need "tähtsad" asjad üldse elukvaliteedi ja õnneindeksi mõttes üldse nii olulised. Lõppude lõpuks pole oluline mitte see, palju sa pappi kokku ajasid ja kui kuulekalt sa kaheksast viieni tööl käisid, vaid hoopis see, kui palju sa armastasid, kui palju sa arenesid, kui õnnelik ja pingevaba olid sa kõiges selles, mida sa ka tööalaselt korda saatsid!

"Meie laagrisse on oodatud peamiselt 25-65 a vanuses inimesed, kes soovivad elada kaua ja õnnelikult! Need, kes mõistavad, et nende elu ja suhtumine võiks olla veel stressivabam kui see on praegu. Et täiskasvanud saaks pingevabalt lapsemeelsed ja kohustustest vabad olla, siis päris lapsi sellesse laagrisse kaasa võtta ei saa," ütleb Tom Valsberg.

"Elu parim nädalavahetus! Need kolm päeva veetsin nagu muinasjutus, tagasi argipäeva jõudes ei saanud mitu päeva aru, kas see oli üks vapustavalt hea uni või juhtus see kõik päriselt." - Katti Aumeister, laagris osaleja

Täiskasvanud kardavad eksida! Aga ainult vigu tehes saab õppida!

Me soovime täiskasvanutena, et kõik tuleks kohe välja, tunneme piinlikkust, kui mõni asi ei õnnestu, sõltume teiste arvamusest ja oleme unustanud, et jalgrattaga sõitma õppides kukkusime korduvalt, aga proovisime ikka ja jälle. Me unustame, et millegi õppimine seisneb korduvalt ebaõnnestumises, võtame elu liigse tõsidusega ja tavaliselt loobume juba esimesel korral, kui mõni asi välja ei tule. Ometigi oleme me piiramatu arenguvõimega olendid ja olenemata vanusest võime kõik veel õppida laulma, tantsima, žongleerima või kasvõi saksofoni mängima.

Kuidas hoida oma sisemine laps ärkvel?

Võta kuulda nõu ja julge olla vahel laps, nagu me õpetame lastelaagris, sest see maandab pingeid, teeb sind elurõõmsamaks, pakub võimalusi leida endas uusi kirgi ja andeid. Võta paar korda kuus ette uusi tegevusi: mine joogatundi, valmista endale tass keraamikastuudios, mine väelaulude õhtule laulma, isegi kui arvad, et sa ei oska laulda. Kui keegi sulle meeldib, siis ütle talle seda kohe! Naerata ja tervita tänaval võõraid inimesi. Laula kõva häälega duši all! Kui toimib mingi põnev tegevus, siis liitu isegi siis, kui see on sulle uus. Julge oma riided ära määrida, kui metsas müttad. Jookse end aeg-ajalt hingetuks. Mõtle, mis oleks sinu supervõime, kui sa saaksid valida. Mine loodusesse koos sõpradega telkima. Osta tervislikke maiustusi ja jaga neid sõprade ja töökaaslastega. Jäta telefon koju, mine mõne sõbra akna taha ja hõika ta välja mängima. Kui sa ärritud, trambi jalgadega vastu põrandat aga ära ütle kellegi halvasti. Kihuta supermarketis käruga, kuni keegi sulle märkuse teeb. Kritiseerimise asemel kiida teisi, sest head sõnad on annavad väge ja inspiratsiooni nii sulle kui teistele.

"Kui ühislaulmisele lisada tubli annust väge, tantsu ja mänge, siis on tulemuseks puhas maagia ja rõõmu laager, mis avardab su olemust igal tasandil!" - Joonas Saks, laagris osalenud koolitaja

Kes suuri lapsi laagris kasvatavad?

Lastelaager täiskasvanutele toimub sel suvel 3.-7. augustil Adilas, Urmas Sõõrumaa maakodus ja kasvatajateks on tuntud muusikud. USA-st lendab kohale üle maailma tuntud mantrabändi Kirtaniyas ninamees Vijay Krishna, kes on viimas kümne aasta jooksul andnud töötubasid ja kontserte üle neljakümnes erinevas riigis ja olnud peaesinejaks USA suurimal mantramuusika festivalil Bhaktiest. Eesti kasvatajatest õpetab häält avama näitleja Jane Kruus, väelaule laulab Tom Valsberg, korda hoiab täiskasvanute arendavate mängude spetisalist Erki Kaikkonen, kes vestab muinasjutte, õpetab vägivallatut suhtlemist ja viib läbi jutusaua ringe. Lisaks toimub viie rürmi tants Margit Fohti eestvedamisel, trummi workshop Siim Koppeliga, jooga ja tantsupidu Arne Lauriga. Sööme maitsvat ja puhast taimetoitu! Erikülaliseks on seekord kohe-kohe 80 aastaseks saav luuletaja, filosoof ja saksofonist Avo Tamme, keda teatakse kui laulu "Mustamäe valss " autorit. Avo Tamme annab interaktiivse loeng-töötoa "Kuidas elada õnnelikult?" ja mängib ühel jalal keksides torupilli.

Laager lõppeb 5.augustil Kakao-tseremoonia ja ekstaatilise tantsu peoga, kus saavad osaleda ka need, kes laagris ei osale. Leiad info SIIT.

Kui ülesin Avo Tammele, et sa oled kõige noorema hingega vanas eas inimene, keda ma tean, ütles Avo "Tom, ära tule solvama! Ma pole veel 80ndki!" Kui ma küsisin, et noh, et kui sa just haigeks ei jää, siis sa tuled laagrisse, eks? Avo hakkas naerma, ütles :"Ma pole juba paarkümmend aastat haige olnud!"

"Just sellist suhtumist ja elujõudu ootame iseendalt ja ka kõigilt teilt kui oleme juba kõrges eas", ütleb laagri peakorraldaja Tom Valsberg

Hetkel on veel 8 kohta vaba lastelaagrisse. Registreeru ruttu!

Lisainfot leiad siit www.suurtelastelaager.ee

Registreeru: unistustesuvelaager@gmail.com

Vaata videoklippi siit:

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid