Tiibeti usujuht külastab Läti pealinna Riiat, et anda tuhandetele Balti riikide ja Venemaa elanikele haruldasi õpetusi pühamehe enda poolt spetsiaalselt välja valitud teemadel. Erakordsed õpetused leiavad aset 23.-24. septembril Skonto hallis, eestlaste organiseeritud grupp lahkub eribussidega Eestist juba reedel, 22. septembril, osalejatele on korraldatud ka eestikeelne tõlge.

"Kuigi dalai-laama õpetab budistlikku tarkust, keskendub ta sealjuures alati ka teistele eesmärkidele - inimlike väärtuste propageerimine, erinevate usundite vastastikune ühendamine ja lähendamine ning iidsete budistlike teadmiste ja kaasaegse uuriva teaduse ühisosa leidmine. Seega sobivad Tiibeti usujuhi õpetused ja nõuanded kõigile otsiva, avatud ning kaastundliku vaimuga inimestele," ütles Tiibeti toetaja ja ürituse kaaskorraldaja, korduvalt Indiasse ja Lätti dalai-laama õpetustele Eestist reise organiseerinud Roy Strider.

Dalai-laama soovib Riia-õpetustel keskenduda budistliku tarkuse praktilisele rakendamisele ning selgitab kahte iidset tüviteksti: India legendaarse Nalanda kloosterülikooli budistliku õpetlase Acharya Kamalaśīla (740-795) teksti Bhāvanākrama teist osa Mõtluse astmed ning 11. sajandil India Pāla keisririigis elanud budistliku õpetaja Atīša Dīpaṃkara Śrījñāna tekstist Bodhipathapradīpa (Virgumistee lamp) tuletatud LamRim'i lühemat vormi LamRim Dudon -Koondatud lamrim ehk Tee astmed.

Strideri sõnul oli Tiibeti usujuhi visiit Lätti algselt planeeritud ja väljakuulutatud oktoobrikuusse, kuid dalai-laama arstide tungival soovitusel reis tühistati. Tänu dalai-laama eriesindajate ning korraldustoimkonna pingutustele õnnestus aga õpetused ühendada suurmehe juba kinnitatud Euroopa visiidiga ning nihutada kuu võrra varasemaks. "Seda väärtuslikum ja erakordsem Tema Pühaduse seekordne külaskäik siiakanti on," nendib Strider. Roy Strideri sõnul kohtub dalai-laama Riias ka Balti riikide poliitikutega. Eestist on Strideri kinnitusel Tiibeti usujuhiga kohtuma sõitmas vähemalt kolm riigikogu liiget, sh ühe erakonna esimees.

Dalai-laama esimene visiit Baltimaadesse toimus 1991. aasta oktoobris, mil tema loengut Tartu Ülikooli aulas käis kuulamas tuhandeid inimesi igast Eestimaa nurgast.

Enam kui 6-miljonilise elanikuga Tiibeti okupeeris 1950. aastal kommunistlik Hiina Rahvavabariik. Tiibeti vaimne juht dalai-laama põgenes Tiibetist 1959. aastal Indiasse ning on sestpeale elanud paguluses, inimõiguste olukord on okupeeritud Tiibetis aja jooksul aina õõvastamaks muutunud.

Oma rahumeelse võitlusega Tiibeti rahva õiguste eest pälvis dalai-laama 1989. aastal Nobeli rahupreemia.

Kuigi dalai-laama loobus mõne aasta eest vabatahtlikult oma poliitilisest võimust, on temast lisaks usujuhi ja rahusaadiku positsioonile kujunenud maailma eetilise poliitika võrdkuju.

Täpsem info õpetuste kohta on eesti keeles saadaval veebilehel www.kulgemine.ee

Sealsamas saavad huvilised ka Riiga sõitva grupiga liituda. Korraldajate kaudu on saadaval ka väike kogus tasuta pileteid kehva majandusliku seisundi või tervisliku olukorra all kannatavatele, kuid õpetustest huvitatud inimestele.