On üks iidne lugu... Keisril olid käes tema viimased päevad. Ta tundis suurt muret; ta ei muretsenud mitte oma surma, vaid oma kolme poja pärast. Ta oli otsustanud ühele neist trooni jätta, kuid ei suutnud otsustada, kellele nimelt. Ta teadis, et parem on anda võim sellele, kes seisab iseendaga rahujalal. Kuid millise ülesande ta peaks neile andma, et välja selgitada, milline poegadest sobib troonipärijaks ja milline mitte?

Mõnesid asju elus saab mõõta väliste tunnuste järgi, aga seda, mis on elus kõige olulisem, ei saa mõõta ühegi meetodi ega mõõdikuga. Mõnda asja saab hinnata silmale nähtava järgi, kuid ei ole ainsatki kindlat viisi, kuidas mõõta elus tõeliselt olulisi asju. Seega, kuidas valida, kuidas välja selgitada, kuidas otsustada?

Keiser pidas nõu müstikuga, kes andiski talle ühe hea soovituse. Järgmisel hommikul kutsus keiser oma pojad kokku. Ta andis igaühele neist sada ruupiat ja ütles neile: "Teil kõigil juba on oma palee. Nüüd annan ma teile sada ruupiat. Teil tuleb need sada ruupiat kulutada selleks, et täita ära kogu oma palee, jätmata sellest ainsatki kohta tühjaks. See, kes osutub selles kõige edukamaks, saab päranduseks impeeriumi. Temast saabki järgmine valitseja.

"Kõigest saja ruupia eest? - Poegade paleed olid väga suured. Esimene prints mõtles: "Saja ruupia eest ei ole võimalik saada mitte midagi väärtuslikku." Ta läks ja kulutas oma raha õnnemängude mängimisele. Ta lootis, et ta võidab nii palju raha, et ta saab osta midagi, mis täidaks ära terve tema palee; sest saja ruupia eest polnud seda võimalik täita mitte millegagi. Kahjuks jäävad inimesed, kes püüavad õnnemängudega palju raha võita, tavaliselt tühjade kätega, olles kaotanud kas elle vähese, mis neil oli. Niisamuti kaotas ka see noor mees oma sada ruupiat ja tuli tagasi koju. Palee jäi selliseks, nagu see oli varem olnud.

Teine prints arvas niisamuti, et sajast ruupiast jääb väheks. Nii väikese raha eest paleed teemantide ja kalliskividega juba ei täida. Tema suutis selle ülesande täitmiseks välja mõtelda vaid ühe viisi - osta kokku prügi, mida iga päev linnast välja veeti, ja täita sellega kogu oma palee. Nii ta ostiski prügi kokku ja kuhjas selle kõik oma paleesse. Palee oli täidetud, kuid sellest hoovas kohutavat haisu! Sellest oli isegi vastik mööda kõndida.

Kolmas prints täitis samuti oma palee ära. Kohe varsti jõuame ka selleni, kuidas tema seda tegi.

Jõudis kätte saatuslik päev. Keiser saabus koos oma kohtunike meeskonnaga ülevaatust teostama. Esimese printsi palee oli tühi. Prints ütles: "Palun vabandage mind. Sada ruupiat on väga väike summa, seega lootsin, et suudan seda õnnemängudes kasvatada ja piisavalt teenida, et oma palee korralikult ära täita. Kahjuks kaotasin ma kogu raha ja ei suutnud ülesannet täita."

Kui keiser jõudis oma kaaskonnaga teise printsi paleesse, hakkas neil kõigil halb. Seal valitses niivõrd kohutav hais. Kogu palee oli prügi täis. Prints selgitas alandlikult: "Mul polnud teist võimalust, mul oli võimalik vaid prügi osta. Mida muud saanuks ma kõigest saja ruupia eest osta?"

Lõpuks jõudsid keiser ja tema kaaskond kolmanda, noorima printsi palee juurde. Kohtunikud olid hämmingus, lihtsalt rabatud! Kogu paleed täitis ülimeeldiv aroom. Sel õhtul paistis noorkuu ning kogu palee oli küünaldest valgustatud. Keiser küsis: "Millega sina oled oma palee täitnud?" Prints vastas viisakalt: "Valgusega. Valgustatusega." Igas nurgas väreles küünlaleek. Kogu palee oli valgust täis. Õhk lõhnas hästi ning igal uksel ja aknal rippusid lilled. Kogu palee oli valgusest ja meeldivast lõhnast üle ujutatud. Loomulikult valiti järgmiseks keisriks kolmas prints.

Omaenese elu keiser on veel keerulisem olla. Tavaliselt mängime me oma elu maha. Me loodame iga panusega midagi saada, et siis oma elu nautida. Ning nagu õnnemängude puhul tavaks, me kaotame. Lõpuks jäävad meie elupaleed tühjaks. Osad meist otsustavad täita oma elu prügiga, ostes oma paleedesse muudkui väärtusetuid asju. Me kogume prügi, mis osutub lõpuks väärtusetuks, tähtsusetuks. Me mõtleme loogiliselt, et kuna meie elu on nii lühike ja meie energia niivõrd piiratud, siis me ei suuda oma elupaleesid teemantide ja kalliskividega täita. Kuna meil on niivõrd vähe energiat, saame me oma paleesid täita kõigest prügiga. Seetõttu me kogumegi muudkui prügi. Kuid me ei teadvusta, et prügi hais ei lase meil oma palees enam elada - see osutub võimatuks.

Miks valitseb maailmas selline kaos, nii palju probleeme, selline frustratsioon? See frustratsioon ja kaos ei tule taevast, kuu pealt või tähtede juurest. See ei tule kusagilt mujalt kui nendest samadest paleedest, mille me oleme prügiga täitnud. Kogu kaos, kogu frustratsioon, kogu viletsus tuleb ühest ja samast allikast. Selleks on meie endi tegude tulemus, see on meie endi loodu, see on meie endi ponnistuste vili. Meie sees valitsevad need kaks esimest printsi. Ning meil ei jätku ruumi kolmanda printsi jaoks, selle jaoks, kes täitis oma palee valguse ja lõhnaga.

Autor: Osho

Oshot võib pidada täiesti omaette nähtuseks, sest nagu ta ise enda kohta on öelnud: "Mina olen mitte keegi. Ma ei kuulu mitte ainsassegi rahvusesse, ma ei kuulu mitte ainsassegi religiooni ja ma ei kuulu mitte ainsassegi poliitilisse parteisse. Ma olen lihtsalt üks inimene, nii nagu eksistents mind on loonud. Ma pole end lasknud mõjutada absoluutselt mitte ühelgi idiootlikul ideoloogial - ei religioossel, poliitilisel, ühiskondlikul või majanduslikul. Ja juba see on ime, et kõik need prillid mu silmade ees ja kardinad mu akende ees ei ole olnud mulle koormaks, mistõttu suudan ma selgesti näha."

Raamat "Vaikus" koosneb vestluselaadsetest loengutest, mille Osho pidas ühes meditatsioonilaagris. Osho annab nendes loengutes meile hindamatuid töövahendeid elu müsteeriumite uurimiseks. Vaimukaid ja elulähedasi mõistulugusid kasutades räägib ta eksistentsiga harmoonias ja täie intensiivsusega elamise väärtusest. Iga loengu lõpus on meditatsioon, mille abil tajuda vaikust endas ja ümbritsevas keskkonnas ning mõista tõelist reaalsust.

"Te olete kuulanud mu sõnu sellise armastuse ja vaikusega, et ma olen teile selle eest väga-väga tänulik. Sest enamik inimesi ei taha kuulata tõde. Inimesed teevad pikki reise, et kuulata valesid - palju neid ikka on, kes oleks valmis kuulama tõde? Mitte keegi ei ole valmis, lihtsalt sellepärast, et tõe kuulamine paneb inimest oma elus muutusi tegema. Kui sa kuulad valesid, siis ei ole oma elu muutmiseks mitte mingit vajadust. Tõe kuulamine on uue rännaku alguseks."
Osho

"Ainult need, kes teavad, mis on vaikus, saavad läheneda ülimale tõele. Mitte keegi ei ole kedagi teist tõe juurde toonud ja mitte keegi ei saa ülima tõeni jõuda, kui ta ei tea seda, mis on vaikus."
Osho

"Kõik ühendused, kõik suhted elus toimuvad vaid vaikuses. Sõnad lahutavad, vaikus ühendab."
Osho

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid