Vürtsidel leidub suurepäraseid raviomadusi ning rahvameditsiin on neid läbi aegade ka hoolega kasutanud. Loe siit, millised on just praegu kõige sobivamad vürsid, mis lisaks sellele, et annavad toitudele hea maitse, ka tervendavad.

Kaneel

Ergutavate ja soojendavate omadustega. Traditsiooniliselt on seda kasutatud seedehäirete puhul, nt iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, aga ka lihasvalude ja gripitaoliste viirushaiguste muude sümptomite leevendamiseks. Soojendava toime tõttu kutsub kaneel esile higistamist, mistõttu võib teda kasutada ka palaviku alandamiseks. Samuti kasutatakse kaneeli kergema toidumürgituse korral, suu loputamiseks igemepõletiku ja ebameeldiva hingeõhu vastu.

Nelk

Ravimina hinnatud hambaravis, mõjub desinfitseerivalt ja valu vaigistavalt. Nelgitee soodustab seedimist, leevendab hästi kõhulahtisust ja puhitusi. Tee valmistamiseks kasutatakse ühte-kahte peenestatud nelgitera.

Must pipar

Keha soojendav vürts, mis ergutab süljenäärmete tööd ja kergendab seedimist. Must pipar aitab leevendada ka hingamisteede haigusi, köha, nohu, kõhukinnisust, aneemiat, impotentsust, hambavalu, kõhulahtisust ja südamehaigusi.

Ingver

Usutakse, et ingveri pidev tarbimine on pika eluea saladus. Tarvitatakse ka lihasvalu ja külmetuse raviks. Ingver ergutab kogu immuunsüsteemi ja vereringet, samuti tõhustab seedimist ja leevendab iiveldust ja oksendamist. Hoiab ära ka kõhukinnisuse tekke.

Kardemon

Kardemoni esmane mõjupiirkond on seedekulgla, kus ta soodustab seedenõrede (sülje, maomahla ja sapi) nõristumist. Seedenõrede eritumine on aga signaal toitumiseks, järelikult on kardemonil isu tõstev toime. Eeltoodust sugeneb ka hoiatus - kardemoni pole soovitatav pruukida maohaavade ja sapikivide esinemisel. Ergutab ka seedimist. Väidetavalt aitab kardemonis sisalduv ensüüm neutraliseerida organismis mürke, kui olete tarbinud alkohoolseid jooke üleliia. Seedekulglas leevendab kõnealune vürts ka gaasipuhitustest tingitud vaevusi.

Muskaatpähkel

Muskaatpähklit peetakse ergutiks, mis soodustab seedimist ja vähendab kõhupuhitust. Suures koguses on muskaatpähkel mürgine, tekitades joobumuse, mis halvimal juhul võib lõppeda koguni surmaga. Mõistlikul tarbimisel on aga muskaadile omistatud mädapaiseid ravivaid omadusi.
Soovitatakse närida hingeõhu parandamiseks, aga ka köha ja ülemiste hingamisteede raviks.

Allikad: Santa Maria, Maakodu.delfi.ee, Looduspere.ee

Loe lisa, kuidas looduslike ja koduste vahenditega tervisehädasid leevendada raamatust "Tänapäeva Kunksmoori koduapteek. Loomulik ja looduslik kodune esmaabi".
Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid