1. samm - kasuta põletiku mittetekitavat toitumist

Peamised põletikuvastased toiduained on puuviljad, juurviljad ning oomega-3 rasvhapetest rikkad rasvased kalad. Koos moodustavad nad tõhusa põletikuvastase kombinatsiooni. Oomega-3 rasvhapped toodavad põletikuvastaseid hormoone, mida kutsutakse eikosanoidideks ning polüfenoolid blokeerivad peamiste põletikke tekitavate ensüümide töö. Rasvased ja oomega-3 rasvhapeterikkad kalad on vabalt kasvanud lõhe (mitte kasvanduse lõhe), makrell, heeringas, tuunikala ning sardiinid. Suure põletikuvastase toimega ning kõrge antioksüdantide sisaldusega marjad on mustikad, vaarikad, põldmurakad, maasikad, kirsid ning mustsõstrad. Juurviljadest brokoli, spargel, peet, oliivid, kapsas ja ka seened.

2. samm - kasuta paremaid toiduvalmistamise tehnikaid

Vähenda oomega-6 rasvhapeterikaste (polüküllastumata) taimeõlide kasutamist ning kasuta pigem oliiviõli (monoküllastumata). Vähenda ka kõrgel kuumusel valmistatud toitude tarbimist nagu grillitud, praetud või röstitud toidud. Lihatoite on parim moodus hautada, aeglaselt keeta, wokkida või õhukeste viiludena kiiresti pruunistada. Juurvilju tuleks aurutada.

3. samm - kiirenda vananemist aeglustavat tegevust

Mõõdukas treeningtegevus tõstab tänu oma põletikuvastasele toimele Sinu tervena elamise väljavaatevõimalust. Tavapärane soovitus on liikuda 30 minutit 5 päeva nädalas tempos, mis tõstab Sinu südamelöökide sagedust. Inimestel, kes sel moel liikumist harrastavad, on väiksem võimalus kogeda südameveresoonkonnahaiguseid, kasvajaid, diabeeti ja dementust. Kui liikumine oleks ravim, oleks see "imeline läbimurre", kuid sarnaselt kõikidele ravimitele on ka siin üledoosi võimalus olemas. Liigne treeningtegevus võib mõjutada põletiku ning vabade radikaalide teket kehas ning seetõttu peaksid kõik sportlased eriti hoolikalt jälgima, et nende toitumine oleks võimalikult põletikku mittesoodustav.

4. samm - vajadusel võta kaalus alla

Kui oled ülekaaluline, siis püüa liigsetest kilodest vabaneda, kuid tee seda samm-sammult ning jätkusuutlikul moel. Kiirdieedid tihti ei toimi ning jo-jo efekt on äärmiselt põletiku teket soodustav.

5. samm - toeta akuutse põletikuvastaste reaktsioonide toimimist kehas

Kui Su keha ründab mingi ohtlik mikro-organism (patogeen) ning Su akuutse põletiku vastased reaktsioonid kehas ei toimi piisavalt efektiivselt, siis areneb infektsioon edasi. Seejärel lülitab keha sisse kroonilise põletiku reaktsiooni, mis võib omakorda viia tõsiste haigusteni. See on ka üks põhjustest, miks näiteks puudulik suuhügieen ja sellele järgnev igemepõletik on seotud ka südamehaigustega.

Efektiivseim meetod (ning ka kehale kõige loomulikum) oma immuunsüsteemi tõhustamiseks on (1-3), (1-6) beetaglükaanide tarbimine. Need on pärmist deriveeritud polüsahhariidid (mitte segi ajada kaerast saadud 1-3, 1-4 beetaglükaanidega), mis tõestatult tõstavad makrofaagide ja neutrofiilide efektiivsust - sinu immuunsüsteemi esimese liini kaitse bakterite ja viiruste vastu.

6. samm - takista või väldi ohtliku keskkonna mõju

Lõpeta suitsetamine ja minimeeri kokkupuudet saastatud õhuga. Kui elad kõrge saastatusega linnas, kaalu põletikuvastaste lisandite igapäevast tarbimist.

7. samm - hoia head suuhügieeni

Krooniline igemepõletik on suurem hammaste kaotamise põhjus kui hammaste lagunemine. Igemete veritsus hammaste pesemisel või hambaniidi kasutamisel on häirekell, millele peaks järgnema kohene hambaarsti visiit ning suuhügieeni harjumuste parendamine. Igemete kroonilist põletikku ning hammaste kaotust seostatakse paljude uuringute tulemusena kõrgendatud südamehaiguste ning diabeedi riskiga.

Autor: Dr. Paul Clayton

Tõlkinud ja retsenseerinud raamatust "Out of the Fire" Kris Leinatamm

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid