Mõnel pool maailmas tähistatakse UFO päeva 24. juunil - see oli kuupäev, mil Ameerika lendur ja ettevõtja Kenneth A. Arnold aastal 1947 raporteeris, et nägi Washingtoni osariigis Rainieri mägede lähedal lendamas üheksat ebatavalist objekti. Teised tähistavad Maailma UFO päeva 2. juulil 1947 Ameerikas Roswellis toimunud UFO-intsidendi järgi. Ja Eesti tuntuima ufoloogi Igor Volke sõnul peavad venelased ülemaailmset UFO päeva hoopiski 4. juunil.

"Siit Nõmme mändide alt UFO päeval Roswelli poole vaadates paistab minule kätte kolm intsidenti: 2., 4. ja 7. juunil 1947. Maailma UFO päev on neile, kes teemat fännavad ja sellega hobitsevad - soovin neile palju õnne tänase päeva puhul! Minul on UFO päev iga päev ja kogu aeg meeles, sest minu jaoks ongi ta argipäev," sõnab üle nelja dekaadi anomaalseid keskkonnanähtusi uurinud Igor Volke.

"Kui kalur on merel ja püüab kala ning sa helistad talle ja soovid head kalurite päeva, siis võib ta vastata, et ahah, tänan väga ja hea, et meeles pidasid, aga me siin tõmbame just noota välja, sel ajal kui te kaldal tähistate. Aga õhtul teeme pidulaua ja mul on, mida omalt poolt lauale tuua," vastab Volke humoorikalt küsimusele, et mida ta omalt poolt UFO fännidele tänasel päeval soovib. Igor Volke on Eestis UFO teemat kõige jõulisemalt ja laiapõhjalisemalt uurinud, seletanud ja tõlgendanud, ta on kirjutanud sel teemal ka kaks raamatut: "UFO-raamat" (1991) ja "UFO päevikud" (1998).

"UFO-fenomen on II maailmasõja järgse inimkonna ees seisvast temaatikast üks põnevamaid, kombineerides endas esoteerilis-psühholoogilisi, tehnilisi ja sotsiaalseid aspekte. Kogemuslugude nii kvalitatiivselt kui kvantitatiivselt ülilai spekter ei võimalda pakkuda üheseid seletusi. Lahtiseks jäävad ka tekkivad küsimused üksikisiku ja kollektiivi tajuülemineku ning füüsilise ja psüühilise maailma piiridest. Kohati tundub, et tegemist on "torkija" või triksteri efektiga, mille suunava jõu eesmärgi või olemuse osas meil vähimatki selgust pole. Soovitan kõigile - kel teema vähegi põnev tundub - end mitmekülgselt ja eelarvamusteta informeerida, dogmadest loobuda ja taju väravad avali hoida," kommenteerib Tartu Ülikooli religiooniuuringute magistrant ja UFO-huviline Fred-Erik Kerner.

Vikipeedia annab teada, et UFO on lühend ingliskeelsest väljendist Unidentified Flying Object, mis tähendab tundmatut lendavat eset. UFOks nimetatakse õhus või maismaal vaadeldud eset või valgusnähtust, mille välimus, liikumistee,dünaamika ning kiirus ei ole tavapärase loogika järgi seletatav ning mille põhjalik uurimine pädevate spetsialistide poolt ei võimalda vaadeldud nähtuse iseloomu üheselt tuvastada. Alates 1950. aastatest on UFO hakanud tähendama pigem oletatavaid Maavälistest tsivilisatsioonidest siia saabunud lennumasinaid ("lendavaid taldrikuid") koos tulnukatega.

Ufoloogid on UFO-vaatlused ja -kontaktid jaganud nelja kategooriasse: 

  1. Visuaalne kontakt: tulnuka vōi tema transpordivahendi nägemine
  2. Materiaalne kontakt: leitakse materiaalseid tōendeid (näiteks võimaliku eelneva 1. tasandi kontakti järel) nagu praht, lennuaparaadi osad vms või UFO mõjutab füüsiliselt inimtegevust
  3. Füüsiline kontakt: isik või isikute grupp kontakteerub otseselt olenditega väljastpoolt meie planeeti
  4. Koostöö: isikute või isikute gruppide ja/või valitsuste otsene koostöö olenditega väljastpoolt meie planeeti.
UFO-fenomen köidab ja läbistab pea kõiki tasandeid meie ühiskonnas. UFO-nähtustele ja maavälise mõistusliku elu teemale on lisaks arvukatele uurijatele tõsist tähelepanu pühendanud ka mõjukad institutsioonid, alates Vatikani teaduskeskusest kuni Ameerika pressiklubi ja Briti Kuningliku Akadeemiani, riigikaitse ja luureorganitest rääkimata. Nii on näiteks tänaseks oma vanemad nn salatoimikud avaldanud mitmed riigid - Inglismaa, Uus-Meremaa, Brasiilia, Prantsusmaa, Soome, Kanada, Taani, Peruu, Mehhiko, Rootsi, Hispaania, Uruguai jpt. 

UFO-teema on läbi popkultuuri ja meedia jõudnud pea iga inimeseni planeedil Maa, olles seeläbi tänapäeva folkloori ilmselt üks suurimaid ja võimsamaid lugusid, mis harva kedagi täiesti külmaks jätab. UFO-nalju viskavad mõnuga ka meie maailma valitsejad - mäletame ju 2012. aasta lõpul UFO-fänne vaimustanud Dmitri Medvedevi sõnavõttu teemal Venemaa presidendile ametisse asumisel antavast salatoimikust, mis informeerib meie seas elavatest tulnukatest, või siis Bill Clintoni samateemalist muhedat intervjuud Jimmy Kimmeli shows, kus ta arvas, et kohtumine maavälise mõistusliku eluga võib olla ainus viis ühendada seda üha kasvavas eralduses maailma, milles me elame

2013. aastal Washingtonis toimunud sündmusel Citizen Hearing on Disclosure rääkis näiteks endine Kanada kaitseminister Paul Hellyer oma kõnes sellest, et temale teadaolevalt on maal tegutsemas praegu viie (või isegi 20) erineva maavälise mõistusliku tsivilisatsiooni esindajad. Dr. Steven Greeri algatatud uurimisprojekt The Disclosure Project on tänaseks kogunud üle pooletuhande tunnistuse valitsuse, sõjaväe ja luureorganisatsioonide esindajatelt, kes on avalikult rääkinud oma otsesest või kaudsest kontaktist UFO-de, maavälise mõistusliku elu esindajate ja nende tehnoloogiatega. Nii näiteks kinnitavad Wikilieaksi avaldatud salastatud dokumendid maavälise mõistusliku elu olemasolu ja inimkonna seni varjatud kontakti teiste tsivilisatsioonide esindajatega. Ja samalaadseid tunnistusi, lugusid, legende leiame ohtralt kõikjalt üle kogu maailma.

Soovime tänasel Maailma UFO päeval kõikidele UFO-fännidele selget mõistust, tähelepanelikku ja kannatlikku meelt eraldamaks terad sõkaldest ja kustumatut uudishimu uurides meie ajastu üht vaieldamatult põnevamat ja intrigeerivamat fenomeni!

Toimetas: Ingrid Peek

Vaata ka www.worldufoday.com

Kuula Igor Volket Raadio 2 saates "Hallo, Kosmos!": sarja avasaates 13. juunil 2010, kus tuleb juttu Eesti oma Roswellist - Merivälja juhtumist; avalikku loengut "Kosmiline kohting" 26. juunil 2011; tänavu 18. jaanuaril eetris olnud avalikku salvestust "UFO-jutte Teletornist".Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid