Harilik pärn (Tilia cordata) ja suurelehine pärn (Tilia platyphyllos)

Nii harilik pärn (lõhmus, niinepuu) kui ka suurelehine pärn on lehtpuud, mis kasvavad 30-40 meetri kõrguseks. Hariliku pärna lehed on väiksemad, südajad, pealt tume- ja alt sinakasrohelised ning ilma karvadeta (all külgroodude nurkades on punakaspruunid karvatutid). Lehe serv on peensaagjas. Suurelehelise pärna lehed on suuremad, ümarad, alt valkjad ja pehmekarvalised (roodude nurkades on valkjad karvatutid). Lehe serv on teravsaagjas.

Pärnad õitsevad juulis küllaltki lühikest aega, vaid 10-15 päeva. Sel ajal on pärnade läheduses tunda tugevat magusat lõhna. Pärna õied on väikesed ja valkjaskollase värvusega. Õied on tavaliselt 3-6 kaupa õisikutes. Õisikuvarrel on lai tiibjas kollane kandeleht.

Mesi ja õied

Tugev magus lõhn meelitab ligi mesilased. Puhas pärnaõiemesi on väga hinnatud. See on hea maitse ja raviomadustega, lisaks mõjub rahustavalt.

Ravimiseks kasutatakse kuivatatud õisikuid koos nahkja kandelehega. Korjama peab noori, äsjapuhkenud õisi. Õisikud tuleb kuivatada varjulises kohas õhukese kihina, kiiremaks kuivatamiseks võib kasutada veidi kõrgemat temperatuuri (mitte üle 40ºC).

Kuivatatud pärnaõied peaks ära kasutama kahe aasta jooksul.

Mitte ainult õied

Kevadel saab pärna noortest lehtedest ja pungadest vitamiinisalatit ning teed. Noored lehed ja pungad pestakse külma veega, peenestatakse ja poetatakse murulaugu-, aedtilli- ja petersellisalatisse. Pungadest ja noortest lehtedest valmistatud teed peaksid aga vähemalt kahe nädala jooksul jooma mastiidi (rinnanäärmepõletiku) ja pärakukomude all kannatajad.

Pärnakoore alt saadud kaabet on meie rahvameditsiinis peetud üheks paremaks vanade halvasti paranevate haavade ravimiks: koore alt kaabitu hõõruti vahule ja pandi vigastatud kohale.

Milleks pärnaõisi kasutatakse?

Pärnaõitest valmistatud teed kasutatakse kõige rohkem külmetushaiguste ja gripi korral palavikualandajana, see soodustab higi- ja uriinieritust ning teel on ka põletikuvastane toime. Pärnaõieteed võib kasutada köha leevendamiseks ja kurgu kuristamiseks. Ülemiste hingamisteede katarri korral soovitatakse teha pärnaõieauru.

Arvatakse, et pärnaõied tõstavad organismi vastupanuvõimet nakkushaigustele.

Rahutuse, ärrituse, närvilisuse ja unetuse korral võib juua pärnaõitest valmistatud teed, millele soovitatakse lisada pärnaõiemett.

Pärnaõieteed võib kasutada spasme lõõgastava ja valu vaigistava vahendina seedeprobleemide, gaasivalude korral, samuti sapipõie tegevuse ergutamiseks. Isegi veresoonte lupjumise, kõrge vererõhu, südamekloppimise, mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandi, kuseteede põletike ning seeninfektsioonide korral soovitatakse juua pärnaõieteed.

Tõmmis I - sobib kurgu- või neelupõletiku või angiini korral ning näopuhastuseks: võetakse kolm supilusikatäit õisi ühe klaasi keeva vee kohta, lisatakse noaotsaga söögisoodat ning lastakse kümme minutit tõmmata. Tõmmisega kuristatakse ja loputatakse suuõõnt või puhastatakse näonahka.

Tõmmis II - ergutab sapipõie tegevust ning vaigistab reuma- ja podagravalu: võetakse kaks supilusikatäit pärnaõisi, lisatakse klaas keeva vett, lastakse pool tundi tõmmata. Jahtunud tõmmist juuakse paarkümmend minutit enne sööki, pool klaasi korraga.

Vanniveele lisatuna leevendavad pärnaõied lihaspingeid ja reumavalusid ning podagrat.

Pärnaõiekompress pleegitab tedretähti ja pigmendilaike. Selleks soovitab Aili Paju võtta kolm supilusikatäit peenestatud pärnaõisi klaasi keeva vee kohta, lasta tund seista ning seejärel tupsutada saadud tõmmisega tedretähti või teha sellega kompressi.

Mida peaks teadma?

Ägedate südame- ja veresoonkonnahaiguste korral tuleks pärnaõietee joomist vältida. Arvatakse, et pidev pärnaõite kasutamine viib organismist kaaliumi välja ja seetõttu südamelihase jõudlus väheneb.

Kuna pärnaõites on palju erinevaid keemilisi ühendeid, siis raseduse ja rinnaga toitmise ajal soovitavad autorid pärnaõietee joomisest pigem loobuda või kasutada seda ettevaatlikult.

Päevaseks optimaalseks annuseks on 2-4 grammi pärnaõisi. Erinevate keemiliste ühendite sisalduse tõttu pärnaõites võiks pärnaõieteed tarbida kuni kolmenädalaste kuuridena.

Mis peaks meelde jääma?

Pärnaõitest tehtud teed jooge külmetushaiguste ja gripi korral palaviku alandamiseks. Pingelisel perioodil mõjub pärnaõietee rahustavalt, samuti aitab see kergemate seedehäirete korral. Pigmendilaikude ja tedretäppide pleegitamiseks tupsutage neid pärnaõieteega. Lihaspingete, reumavalude ning podagra korral lisage pärnaõisi vanniveele.