Teatud toitudes leiduva ühendi vältimine võib aeglustada mitme vähiliigi levikut

 (2)
Teatud toitudes leiduva ühendi vältimine võib aeglustada mitme vähiliigi levikut
Foto: depositphotos.com

Värske uuringu kohaselt suudab üks meie toidus leiduv kemikaal mõjutada mitme eri vähiliigi kasvu ja leviku kiirust. Cambridge'i Ülikooli teadlased uurisid asparagiini-nimelise ühendi omadusi. Nagu nimigi viitab, võib seda ühendit eeskätt leida sparglist ning muuhulgas ka linnulihast ja mereandidest. Asparagiin on vaid üks mitmest aminohappest, mida inimkeha toodab valkude sünteesimiseks.

Kui agressiivse rinnavähiga nakatatud hiirte toidukavast eemaldati asparagiin, jäid ellu need hiired, kes muidu oleksid surnud vaid paari nädalaga, sest kasvajate areng oli tugevalt pidurdunud.

Ühingu Cancer Research UK korraldatud uuringus selgus, et kui vähendada hiirtele antava asparagiini hulka või tõkestada selle ühendi mõju L-asparaginaasi nimelise ravimi abil, on võimalik märkimisväärselt aeglustada rinnavähi levikut hiirtes.

Teadusajakirjas Nature avaldatud uuring pööras tähelepanu ka patsientidele, kes kannatavad rinnavähi ja teiste pahaloomuliste kasvajate all, muuhulgas ka neeru-, aju- ja kaelavähk. Teadlased avastasid, et mida rohkem leidus rinnavähiga nakatatud hiirte toidukavas asparagiini, seda tõenäolisemalt levis vähk nende kehas edasi. Mitme teise vähiliigi kohta kogutud andmeid uurides tehti selgeks, et vähk levis jõudsalt eeskätt neis patsientides, kelle keha tootis keskmisest rohkem asparagiini.

Teadlased usuvad, et koosmõjus kemoteraapiaga võib asparagiini tarbimise vähendamine osutuda heaks vahendiks, millega haiguse levikut aeglustada ning patsientide väljavaateid parandada.

Seotud lood:

"Need leiud täiendavad oluliselt meie arusaama sellest, kuidas on võimalik pidurdada vähi levikut," sõnas uuringu peaautor professor Greg Hannon. "Ja vähi levik ongi peamine põhjus, miks patsiendid selle haiguse kätte surevad.

Tulevikus võib selle aminohappe tarbimise vähendamine range toitumisplaani või muude meetmete abil muutuda täiendavaks ravimeetodiks, millega aidata rinna- ja muude vähiliikide all kannatavaid patsiente."

Hetkel tuleb meeles pidada seda, et inimkatseid pole veel läbi viidud, nii et kui põed vähki, ei tohiks sa siiski oma toitumisharjumusi muuta, kuni ilmnevad tõendid vastupidise kohta. Teadlaste sõnul ongi järgmiseks sammuks viia läbi katsed inimpatsientidega.

"Seda liiki katsed on ülitähtsad, sest need aitavad luua paremaid ravivõimalusi rinnavähi all kannatavate patsientide jaoks," lausus Cancer Research UK peaõde Martin Ledwick.

"Hetkel puuduvad tõendid selle kohta, et teatud toiduainete tarbimise piiramine aitab võidelda vähi vastu, nii et patsientidel tuleks rääkida esmalt oma arstiga, enne kui raviprotsessi ajal oma toitumisharjumusi muutma hakkavad."

Allikas: Iflscience.com

Tõlkis: Joonas Orav

KOMMENTEERI!