Taimetarkus: ravimtaimed varasügiseseks korjeks ja tervistumiseksTaimetarkus: ravimtaimed varasügiseseks korjeks ja tervistumiseks
Täienda talveks oma ravimtaimevarusidFoto: depositphotos.com

Kuigi suur suvi hakkab üsna pea läbi saama, ei ole sugugi hilja veel talvevarusid ravimtaimede osas täiendada. Siit mõned viited, mida praegusel ajal korjata ja mis nende vägevate taimedega peale hakata.

Raudrohi

Raudrohu puhul kasutatakse ürti, ehk taime maapealset osa. Raudrohi on seedimist soodustav ja söögiisu tõstev toime, samuti on ta põletikuvastane ning hea verepuhastaja. Veel kasutatakse raudrohtu hemorroidide puhul, verejooksu sulgejaks, naistehädade puhul ja külmetushaiguste ning köha korral. Raudrohi toetab ka närvisüsteemi ja veresoonkonda ning tõstab ka vere hüübivust.
Näppude vahel puruks hõõrutud raudrohuleht aitab kiirendada verejooksu peatumist haavast. Teed tee nii: 1 tl purustatud droogile kallata peale 1 kl keeva vett. Lasta 5 minutit tõmmata, jahutada ning juua lonkshaaval. 1 klaas päevas on hea abiline köha ja külmetushaiguste korral. Kuum tee aitab vähendada valusid seljas, kuklapiirkonnas ja peas.

Varemerohi

Varemerohu korral kasutatakse peamiselt juuri, harva ka lehti. Juurte kogumiseks on just sügis õige aeg. Varemerohi kiirendab kahjustatud kudede taastumist, eriti kehtib see luukoe korral. Samuti kasutatakse seda väljaväänatud liigeste kahjustunud sidekoe parandamiseks, reuma ja podagra valude leevendamiseks ja tursete alandamiseks.

Seotud lood:

Varemerohi tinktuur: võtta 200 g viina, lisada 2 spl peenestatud juurt, lasta seista 7 päeva kaane all soojas, vahepeal loksutades. Tarvitada võib seda tinktuuri massaažiks ja kompressiks valutavale kohale. Mähist tehakse järgnevalt: varemerohulehti kupatatakse ja asetatakse probleemsele kohale mähisena ööseks peale. See aitab valudel leevenduda ja soodustab põletike kadumist. Varemerohu vannideks võetakse kogu taime u 200 g ühe vanni jaoks. Varemerohu vann on hea reuma, podagra, luuvalude, vereringhäirete ning gangreeni puhul.

Pohl

Lisaks maitsvatele marjadele on pohlal hindamatu väärtusega ka lehed. Neid kogutakse kas varakevadel või hilissügisel. Pohla kasutatakse neeru- ja põiehaiguste korral, neil on kuseteid desinfitseeriv ja kuseeritust soodustav toime, samuti on pohlalehed head liigestepõletike ja reuma korral.

Loe veel

Pohlalehe tee: võtta 1 spl pohlalehti 1 klaasi keeva vee kohta, lasta 5-10 minutit tõmmata, jahvatada ja juua 1/3 klaasi 3 korda päevas söögi alla. Seljavalu korral võib võtta 1 spl pohlalehti ja 1 spl kõrvenõgeselehti, kallata need üle 1 klaasi keeva veega, lasta 30 minutit kaane all tõmmata ja juua lonkshaaval 1 klaaas päevas 10 päeva jooksul.

Islandi käokõrv

Rahvasuus põdrasamblaks nimetatud taim, mille päris nimetus on islandi käokõrv ehk islandi samblik on hea hingamisteede haiguste, bronhiidi, krampliku köha puhul ja teiste kopsuvaevuste puhul. Islandi sambliku tee: 1 spl samblikku kallata üle 1 klaasi keeva veega. Juua pärast iga toidukorda 1/3 klaasi. Keedis - tõhusaima keedise saab lisades islandi samblikule võrdses koguses männiksave. Lisaks võib juurde panna mett ja suurepärane köharohi on saadud! Islandi sambliku vannid ja kompressid ravivad aga ideaalselt nahahaavasid ja sõrmeotsalõhesid.

Kui soovid rohkem taimetarkust omandada, siis kogu pere tervislik nädalalõpp, mis sisaldab ravimtaimede õppimist ja korjamist looduses, toimub septembri alguses. Täpsemat infot loe SIIT.

Toimetas: Bioloog Tiiu Hanseni koolituse "Jalutuskäik looduse kliinikus" materjalidest kokku kirjutanud Kaia-Kaire Hunt

KOMMENTEERI!