Seitsmevennapäev: kui täna sajab, sajab 7 nädalat järjestSeitsmevennapäev: kui täna sajab, sajab 7 nädalat järjest
Kui täna sajab, siis sajab seitse nädalat järjestFoto: depositphotos.com

Täna on muistse rahvakalendri järgi seitsmevennapäev. Loe, kust pärineb päeva nimi ja millised uskumused seitsmevannapäeva kohta käivad.

Seitsmevennapäev on kirikupüha, millega mälestati märtritena hukatud vendi. Imperaator Hadrianus (117-138) lasi hukata lese ja ta seitse kristlasest poega uue palee valmimise puhul. '

Rahvakalendris on aga seitsmevennapäev ja seitsmemagajapäev lootusetult segunenud, eriti kalendrireformi mõjul, kui tähtpäevad sattusid lähestikku. Üldlevinud on ilmaenne, et seitsmevennapäeva vihmasadu kestab seitse nädalat järjest. Sama kehtib kuiva ilma kohta.

Kolga-Jaanis öeldi: "Kui seitsmevennapäev niipalju kuiva on, et mees saab obuse selga üpata, siis saab madalamaamees veel rukki maha teha". Sealse kandi rahvas on seda ka teisiti sõnastanud: "Kui seitsmevennapäevani on sadanud, aga sellel päeval niipaljugi kuiva on, et mees ratsahobusega saab risti üle tee minna, siis läheb pärast ikka niipalju kuivale, et saab heina teha" (tsitaadid: "Eesti rahvakalender" IV, Tallinn 1985).

Tänasel päeval on heinategu keelatud.
Allikas: Eesti rahvakalendri tähtpäevade andmebaas

Loe veel

KOMMENTEERI!