
Kas plastist lutipudel võib olla ohtlik? Miks ei tohi pesta plastist säilituskarpe nõudepesumasinas? Miks ei tohi kassatšekkide termopaberit kätega hõõruda? Aga seetõttu, et nii puutume kokku bisfenool A-ga. Selle igapäevase hormoonsüsteemi kahjustava kemikaali osas jagavad nõu Balti Keskkonnafoorumi (BEF) kemikaaliekspert Heli Nõmmsalu ja projektikoordinaator Sandra Oisalu.
Mida kujutab endast bisfenool A ja kus seda leidub?
Bisfenool A ehk BPA (bisphenol A) on tööstuslik kemikaal, mida kasutatakse peamiselt polükarbonaatplasti ja epoksüvaikude tootmisel - neid mõlemaid kasutatakse lugematul arvul erinevate asjade tootmisel, mis aitavad teha meie elusid igapäevaselt kergemaks.
Polükarbonaat on kerge, heade tehniliste näitajatega plast, mille teevad kasulikuks järgnevad omadused: purunemiskindlus, optiline läbipaistvus, kõrge kuumataluvus ning suur elektritakistus. Just need omadused tagavad sellele plastile laialdased kasutusvõimalused.
Polükarbonaatplastist võivad olla näiteks:
- taaskasutatavad plastist toidu- ja jooginõud sh lutipudelid
plastist mänguasjad
veepudelid
silmaläätsed ja prilliraamid
CDd ja DVDd
spordivahendid
elektroonika- ja elektritarbed, mida kasutatakse kodumajapidamises (nt lauaarvutid, majapidamisseadmed, elektrilised tööriistad jne)
KOMMENTEERI!